222 mln euro za Neymara to dużo czy mało? Czy PSG zyska na transferze

0
382
222 mln euro za Neymara transfer

PSG zapłaciło 222 mln euro za Neymara, a sam transfer został już oficjalnie ogłoszony. To najdroższy transfer w historii piłki nożnej.

Dokładniej rzecz biorąc, przedstawiciele zawodnika zdeponowali czek na tę sumę w siedzibie byłego już klubu Brazylijczyka, tym samym rozwiązując jego kontrakt. Później piłkarz mógł podpisać kontrakt z wicemistrzem Francji.

222 mln euro za Neymara – najdroższy transfer w historii

222 mln euro jakie otrzymała Barcelona za Neymara sprawiły, że transfer Brazylijczyka do PSG stał się najdroższym transferem w historii piłki nożnej. Rok temu Manchester United płacił za Paula Pogbę około 100 milionów euro i ta suma była już gigantyczna. Co zatem powiedzieć o kwocie wpłaconej na rzecz Barcelony?

Sam zawodnik zostanie najlepiej opłacanym piłkarzem świata, inkasując za każdy sezon gry 30 milionów euro. To dwa razy więcej niż otrzymywał w Barcelonie. Oczywiście do tego dojdą premie, a także przychody z praw wizerunkowych, umów sponsorskich i tym podobne.

Dzięki transferowi do drużyny wicemistrza Francji, Neymarowi na pewno nie zabraknie pieniędzy do końca życia. Tak jakby w Barcelonie miał ich mało…

222 mln euro za Neymara, a może 600 mln €?

222 mln euro za Neymara jakie zapłaciło PSG jest dopiero początkiem wydatków Paryżan na ten transfer. Piłkarz jest już najlepiej opłacanym zawodnikiem świata i każdego roku, drużyna PSG będzie musiała liczyć się z wydatkiem około 60 milionów euro na tego piłkarza (30 mln pensji netto + podatki + premie).

5-letni kontrakt jaki podpisał piłkarz będzie zatem kosztował drużynę z Paryża dodatkowe 300 milionów €, co sprawia, że transfer de facto kosztował blisko 530 mln €. Dodać do tego należy premię za podpisanie kontraktu – dla zawodnika i agenta-ojca. Łącznie około 600 milionów euro. Sporo tego.

Ale PSG może nie być świadome czegoś, co wie Barcelona. Fakt podpisania 5-letniego kontraktu przez Neymara, wcale nie oznacza, że zawodnik – a raczej jego agent w osobie ojca, Neymara Seniora, nie będzie oczekiwał podwyżki – za rok, za dwa. Sytuacja taka miała miejsce w Barcie niejednokrotnie. Piłkarz wciąż podpisywał nowe kontrakty, za każdym razem wywalczając podwyżkę i solidną premię.

Czy PSG mogą spotkać konsekwencje za transfer Neymara?

Nie tylko Barcelona jest zła na PSG za transfer Brazylijczyka. Duma Katalonii straciła jednego z najważniejszych zawodników swojego składu. Straciła również 25-letniego magika, który mógł stać się następcą Messiego, a którego zastąpić będzie bardzo ciężko. Władze Barcy zapowiedziały, że złożą doniesienia do UEFA, aby ta zbadała transfer zawodnika.

Całkiem możliwe, że PSG złamie zasady Finansowego Fair Play. I nie będzie to pierwszy raz Paryżan. A jeśli tak faktycznie się stanie to UEFA może nałożyć karę na klub – od finansowej po nawet wykluczenie z rozgrywek Ligi Mistrzów. Powstaje jednak pytanie czy w świetle afer korupcyjnych o jakich było ostatnio głośno, właściciel PSG nie będzie w stanie uciszyć problemu.

Oburzenie na transfer słychać nie tylko ze strony Barcy, ale również wypowiedziało się na ten temat wielu znamienitych trenerów z całego świata. Głos zabrali m.in. Arsene Wenger czy Jurgen Klopp, którzy skrytykowali sumę odstępnego jaką PSG zapłaciło za Neymara, twierdząc, że to chore by klub dysponował wręcz nieograniczonymi środkami finansowymi.

222 mln euro za Neymara – co to oznacza dla futbolu

Transfer Neymara do PSG oznacza wielkie zmiany w świecie futbolu. Rekordowa suma jaką otrzymała Barcelona na pewno wpłynie na kształt rynku transferowego. Jak twierdzi m.in. Jose Mourinho, po tym transferze, coraz większa liczba zawodników kosztować będzie 50, 70 czy 100 milionów euro. To tylko podsyca kontrowersje, o tym gdzie znajduje się granica horrendalnych kwot transferowych.

Pierwszy rykoszet tego transferu zobaczymy na rynku bardzo szybko. Barca będzie chciała sprowadzić następce Brazylijczyka. Każdy klub doskonale wie ile Duma Katalonii ma pieniędzy do wydania – i jeśli zgłosi się np. po Coutinho czy Dembele to będzie żądał kwot powyżej 100 milionów €.

To pewne, że transfer Neymara spowoduje wzrost średnich cen za transfery piłkarzy. I to nie tylko tych najlepszych, ale również przeciętnych i średnich.

222 mln euro za Neymara – czy PSG przepłaciło, a może znalazło okazję?

Świat futbolu gorączkowo komentuje, wart 222 mln € transfer Neymara do PSG. Wiele osób uważa, że to chore płacić takie pieniądze za Brazylijczyka. Ale czy PSG na pewno źle wyjdzie na tym transferze?

Z punktu widzenia ekonomicznego transfer kosztować będzie sporo, ale zagwarantować może równie duże dochody. Nie trudno sobie wyobrazić ile PSG może zarobić na sprzedaży koszulek, gadżetów, biletów na mecze dzięki pozyskaniu Brazylijczyka. Zarobić Paryżanie mogą również dzięki sukcesom w Lidze Mistrzów, które na pewno z Neymarem w składzie będzie łatwiej osiągnąć.

Nie ma absolutnie żadnego pola do dyskusji, jeśli chcemy zastanowić się nad tym ile Neymar może dać drużynie PSG sportowo. Brazylijczyk jest na pewno jednym z najlepszych piłkarzy świata, ma 25 lat i całą przyszłość przed sobą. Przez kilka najbliższych lat może być gwiazdą PSG i prowadzić klub do sukcesów. Paryżanie będą celować w wygranie Ligi Mistrzów, a także mają zamiar seryjnie wygrywać Ligue1.

Neymar w PSG – czy zawodnik dobrze wybrał?

O ile PSG zyska sportowo na transferze Neymara, a także – wbrew powszechnej opinii – wcale nie musi stracić ekonomicznie, to pozostaje się zastanowić czy zawodnik dobrze wybrał decydując się na zmianę barw klubowych.

Neymar stał się najlepiej opłacanym piłkarzem świata, jego ojciec-agent otrzymał gigantyczną premię i w aspekcie finansowym, wszyscy zainteresowani na transferze wyjdą na plus.

Czy jednak dla Neymara najważniejsze jest zarabianie pieniędzy, czy zdobywanie trofeów? O ile w PSG może wygrywać mistrzostwa Francji raz za razem, o tyle z wygraniem Ligi Mistrzów wcale nie musi być tak łatwo. Konkurencja jest ogromna, a jak przekonał się już w przeszłości – z Barceloną jest o to wiele łatwiej. Z Dumą Katalonii wielokrotnie wygrywał również La Ligę czy Puchar Hiszpanii.

Można mieć poważne wątpliwości czy Neymar będzie w stanie odnieść większe, sportowe sukcesy w PSG niż Barcelonie. Wychodzi więc na to, że 25-letniemu piłkarzowi, który ma talent na miarę Messiego czy Ronaldo, bardziej zależy na ilości euro na koncie, niż zdobytych pucharach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here