Fantasy Premier League: jak grać, zasady

0
25118
Fantasy Premier League - zasady, jak grać

Fantasy Premier League to fenomenalna propozycja gry, dla każdego fana futbolu, szczególnie tego kto interesuje się ligą angielską.

W grze mamy do dyspozycji określony budżet finansowy, za których kupujemy 15 zawodników z Premier League, tworząc drużynę. Następnie zdobywamy punkty za rzeczywiste wyniki osiągnięte przez naszych zawodników. Zabawa gwarantowana.

Fantasy Premier League – o co w tym chodzi

Fantasy Premier League to nie jedyna gra w tym rodzaju, ale najbardziej medialna (podobnie jak liga angielska), znana. Na pewno niektórzy z Was mieli okazję zagrać w podobną grę w przypadku Mistrzostw Świata czy Europy, a nazwy były podobne: Wygraj Ligę, Wygraj Mistrzostwa Świata, i tak dalej.

W grach typu Fantasy Football rozchodzi się o to, by za określoną sumę pieniędzy skompletować drużynę składającą się z realnych zawodników – w tym wypadku np. Waynea Rooneya, Romelu Lukaku czy Harrego Kane’a. Ci zawodnicy rozgrywają potem realne mecze w Premier League – np. tutaj sprawdzisz kto z kim zagra w pierwszej kolejce, a dzięki osiągnięciom w realnym meczu (strzelenie gola, asysta, wygrana w meczu, brak straconego gola) zdobywają punkty w grze. Jak nie trudno jest się domyśleć, celem jest zdobycie jak największej liczby punktów.

Fantasy Premier League – jak zacząć, ile to kosztuje

W Fantasy Premier League możesz grać bezpłatnie, za pośrednictwem oficjalnej strony gry, nad którą patronuje samo Premier League. Wystarczy się zarejestrować za pomocą swoich danych.

Fantasy Premier League - jak zaczac

Podczas rejestracji możesz również zaznaczyć, któremu klubowi Premier League kibicujesz – dzięki temu otrzymasz spersonalizowane wiadomości oraz ciekawostki o Twoim klubie. Możesz również nie wskazywać tego klubu, zaznaczając Premier League only.

wybór drużyny w Fantasy Premier League

Jeśli nie chcesz otrzymywać maili, po prostu niczego nie zaznaczaj.

Fantasy Premier League – zasady gry

Do Twojej dyspozycji, jako menadżera zespołu w Fantasy Premier League jest 100 milionów funtów, które należy tak rozdysponować by pozyskać 15 zawodników (2 bramkarzy, 5 obrońców, 5 pomocników i 3 napastników).

Oczywiście im lepszy piłkarz, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie lepiej punktował, a zatem jego cena będzie wyższa. Niektórzy – teoretycznie słabsi zawodnicy – mogą być drożsi, bowiem grają w lepszych drużynach (a co zatem idzie łatwiej im o punkty).

Fantasy Premier League - jak grać

Skład musisz wybrać zanim rozpocznie się pierwsze spotkanie kolejki, której rozpiskę widzisz pod swoim składem. Wybierasz również kapitana, który punktuje podwójnie (również wtedy kiedy otrzyma punkty ujemne).

Fantasy Premier League – za co zdobywa się punkty

Na pewno interesuje Cię za co piłkarze zdobywają punkty w Fantasy Premier League. Tych zasad jest dość sporo:

 • za występ do 60 minut – 1 punkt
 • występ w meczu powyżej 60 minut – 2 punkty
 • bramkarz lub obrońca zdobywa gola – 6 punktów
 • pomocnik zdobędzie bramkę – 5 punktów
 • gol napastnika – 4 punkty
 • asysta – 3 punkty
 • czyste konto to 4 punkty dla bramkarza i każdego obrońcy
 • czyste konto drużyny to 1 punkt dla pomocnika
 • 3 strzały obronione przez bramkarza – 1 punkt
 • obrona karnego – 5 punktów dla bramkarza
 • niewykorzystany rzut karny – odjęcie 2 punktów
 • bonus za tytuł piłkarza meczu – do 3 punktów
 • żółta kartka – minus 1 punkt
 • czerwona kartka – minus 3 punkty
 • gol samobójczy – minus 2 punkty

Nie musisz znać punktacji w Fantasy Premier League na pamięć, bowiem wszystkie wyliczenia prowadzone są automatycznie przez grę. Musisz jednak wiedzieć za co zawodnicy mogą te punkty otrzymać, tak by wybrać najlepszy skład.

Jak więc widzisz nie zawsze opłaca się kupować najlepszych napastników i słabych obrońców. Dobrą taktyką na wiele punktów w Fantasy Premier League może być 5 fantastycznych obrońców, z których żaden nie straci bramki w meczu swojej drużyny.

Mimo, że do składu wybierasz 15 zawodników i każdy z nich może punktować, tylko punkty 11 znajdujących się w podstawowym składzie zostaną zliczone. Wyjątkiem od tej reguły są żetony (chips), o czym piszę nieco później.

Fantasy Premier League – jak grać

Po tym jak już zarejestrujesz się w grze, masz do dyspozycji 100 milionów funtów, za które musisz kupić 15 zawodników. Zastanów się jaką formacją będziesz grał i kup takich zawodników, którzy w Twoim mniemaniu będą zdobywać jak najwięcej punktów.

Spójrz na to, z kim będą mierzyły się drużyny Twoich zawodników i zastanów się czy obrońcy oraz bramkarz nie stracą bramek, zawodnicy mają szanse na asysty oraz jakie jest prawdopodobieństwo zdobycia gola przez Twoich zawodników.

Nie patrz jednak tylko na najbliższą kolejkę, a również na kolejne. Przed każdą kolejką masz do dyspozycji jeden darmowy transfer. Nie warto zatem wybierać zawodników Chelsea, bo w pierwszym meczu grają z Burnley i mają spore szanse na dużą liczbę punktów. W drugiej kolejce grają z Tottenhamem i możliwe, że nie zdobędą wiele punktów. Miej takie aspekty na uwadze, jeśli nie chcesz tracić punktów na transfery (każdy transfer kosztuje kilka punktów).

Wybierz zawodnika na kapitana, który Twoim zdaniem zdobędzie najwięcej punktów. Kapitan punktuje, bowiem podwójnie. A jeśli zdarzy się, że nie zagra – zastępuje go wicekapitan. Jeśli jakikolwiek zawodnik z Twojej podstawowej 11 nie zagra w meczu, zastąpi go zawodnik z ławki rezerwowych.

Uwaga: jeśli przy nazwisku zawodnika znajduje się czerwony wykrzyknik, oznacza to, że nie zagra on w najbliższej kolejce. Jeśli wykrzyknik jest żółty, występ zawodnika jest niepewny.

W grze możesz również „zarabiać” i mieć do dyspozycji więcej niż 100 milionów funtów – jeśli kupisz zawodnika, a jego wartość (poprzez wysokie zainteresowanie na rynku transferowym) wzrośnie, to po sprzedaży możesz dorobić kilka funtów:)

Fantasy Premier League – żetony

Żetony to specjalne karty, które możesz czasami wykorzystać grając w tego menadżera ligi angielskiej. Występuje kilka rodzajów żetonów (chips):

 • bench boost (pomoc z ławki) – używając tego żetonu, wszystkie punkty graczy z ławki rezerwowych wliczają się do Twojego wyniku – można użyć tylko raz w ciągu całego sezonu
 • free hit (darmowe transfery) – możesz przeprowadzić nielimitowaną liczbę transferów przed jedną kolejką, ale po jej skończeniu Twój skład powraca do poprzedniej wersji – można użyć tylko raz w ciągu całego sezonu
 • triple capatin (potrójny kapitan) – używając tego żetonu, Twój kapitan mnoży zdobyte przez siebie punkty razy trzy – można użyć tylko raz w ciągu całego sezonu
 • wildcard (dzika karta) – możesz przeprowadzić nielimitowaną liczbę transferów, bez ponoszenia kosztów – można użyć dwukrotnie (raz w rundzie jesiennej, raz w wiosennej)
Fantasy Premier League – pytania, zasady gry

Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania o zasady gry w Fantasy Premier League.

 • Jakimi formacjami można grać?

Ustawienie Twojego zespołu może być dowolne, ale w podstawowej 11, musi znajdować się 1 bramkarz, co najmniej 3 obrońców i 1 napastnik.

 • Jak wybrać kapitana?

Kliknij na koszulkę zawodnika i make him as a captain.

 • Na czym polega rola kapitana?

Punktuje podwójnie.

 • Na czym polega rola wicekapitana?

Punktuje podwójnie, kiedy kapitan nie gra.

 • Czy mogę dokonywać zmian w trakcie trwania kolejki?

Tak, możesz, ale nie wpłyną one na tę kolejką, a dopiero następną. Czytaj: liczy się 11 jaką wybrałeś przed rozpoczęciem kolejki.

 • Czy mogę użyć kilku żetonów podczas jednej kolejki?

Nie, tylko jeden żeton może zostać użyty podczas tej samej kolejki.

 • Co jeśli użyję żetonu potrójny kapitan, a on nie zagra?

Potrójnie będzie punktował Twój wicekapitan.

 • Jeśli nie użyję (1) darmowego transferu w tej kolejce to czy przejdzie on na następną?

Tak, taki transfer przejdzie na następną kolejkę, w której będziesz mógł wykorzystać 2 darmowe transfery. Nie możesz mieć jednak do dyspozycji więcej niż 2 darmowe transfery.

 • Czy można anulować transfery?

Po zatwierdzeniu, nie można anulować transferów.

 • Transfery nie odejmują moich punktów?

Każdy transfer kosztuje X punktów. Zostają one odjęte jednak dopiero w następnej kolejce.

 • Czym jest dzika karta i kiedy warto ją zagrać?

Dzika karta uprawnia Cię do przeprowadzenia nielimitowanej liczby transferów bez ponoszenia kosztów. Warto zagrać ją wtedy kiedy chcesz dokonać wielu roszad w swoim składzie: bo piłkarze grają słabo, bo masz wiele kontuzji lub kartek.

 • Jak zmienia się cena zawodnika?

Cena zawodnika może się wahać o 0.1£ każdego dnia, w zależności od popularności zawodnika na rynku transferowym.

W Twojej grze może pojawić się wiele pytań, ale najłatwiej nauczyć się tego wszystkiego, po prostu grając w Fantasy Premier League. Zagrasz kilka kolejek i wszystko będzie jasne. Szczególnie to, że to genialna zabawa, nawet jeśli liga angielska nie jest Twoją ulubioną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here