Rzuty karne ABBA – na czym polegają, zasady, jak strzelają?

0
549
rzuty karne ABBA zasady

Kibice śledzący mecz o Tarczę Wspólnoty między Arsenalem a Chelsea, mogli zobaczyć rzuty karne ABBA, czyli nowy format jedenastek, testowany przez UEFA.

Na czym polegają rzuty karne ABBA, jakie są zasady ich strzelania i wreszcie czy jest to zmiana na lepsze? W przeciwieństwie do komentatorów Eleven, nie podzielam entuzjazmu tego formatu rzutów karnych.

Już raz zastanawiałem się czy rzuty karne można wykonywać perfekcyjnie, ale dziś powiem o fatalnym pomyśle UEFY.

Rzuty karne ABBA – zasady

Rzuty karne ABBA w swoich zasadach odmieniają, dotychczas znany sposób strzelania jedenastek. W tradycyjnym modelu karnych, zawodnicy przeciwnych drużyn strzelali rzuty karne naprzemiennie.

Zasady rzutów karnych ABBA nakazują strzelać wg następującego schematu:

  • Pierwszy karny: drużyna A
  • Drugi karny: drużyna B
  • Trzeci karny: drużyna B
  • Czwarty karny: drużyna A
  • Piąty karny: drużyna A
  • Szósty karny: drużyna B
  • Siódmy karny: drużyna B
  • itd.

Wg zasad rzutów karnych, dochodzi do sytuacji, w której jedna z drużyn strzela dwa karne pod rząd.

Karne ABBA lepsze od tradycyjnych?

Absolutnie nie. Takie „pomysły na usprawnienie futbolu” nie wprowadzają żadnych pozytywnych zmian, a jedynie burzą to co sprawdzone i dobre.

Oglądając karne w meczu Arsenalu z Chelsea o Tarczę Wspólnoty zabrakło tych emocji – choć skutecznie przyczynili się również do tego piłkarze obu drużyn, traktując cały mecz w sposób nieco sielankowy.

Niemniej rzuty karne ABBA – dla mnie – zabiły emocje w tej serii jedenastek. Były czymś innym, nie tym czego spodziewa się kibic piłki nożnej.

Dlaczego rzuty karne ABBA nie są fajne?

Rzuty karne ABBA nie są fajne, bo zabijają emocje jedenastek, a to przecież w nich najbardziej ekscytujące.

Tradycyjny model strzelania karnych (ABAB) jest prosty, efektywny, emocjonujący. Działa. Każda z drużyn ma te same szanse, a na wszystkich piłkarzach spoczywa podobny ciężar emocjonalny, podobna presja.

Co stało się w przypadku systemu ABBA? Po trzech rzutach karnych, Arsenal prowadził z Chelsea 2-1. Kolejne dwa karne strzelali zawodnicy The Blues i oba zmarnowali. Jaka była presja na kolejnych (dwóch) zawodnikach Arsenalu, którzy wiedzieli, że ich przeciwnicy przegrywają i mają dwa karne mniej? Żadna! No właśnie, a czy nie o presję i emocje w rzutach karnych się rozchodzi?

Rzuty karne ABBA kompletnie zabijają emocje i znacznie niwelują presję, dając ogromną przewagę drużynie, która wysuwa się na prowadzenia – szczególnie kiedy przeciwnik strzelający wcześniej, spudłuje.

 

W mojej ocenie, rzuty karne ABBA to kompletne nieporozumienie, farsa i wyeliminowanie frajdy, emocji rzutów karnych. Jeśli UEFA ma silić się o takie pomysły na unowocześnienie futbolu, to niech sobie daruje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here