Serie A wróci z hukiem i znów podbije Europę?

0
271

Serie A po kilku latach problemów w europejskich pucharach, wraca na dawne tory ze znakiem kierunkowym w stronę sukcesu. Włosi przeżywali posuchę w Lidze Mistrzów i Europy, szczególnie tuż po Aferze Calciopoli, kiedy to Juventus został zdegradowany do Serie B.

W ostatnich latach, włoskim drużynom udało się jednak odbudować na scenie europejskiej i dzięki m.in. świetnej grze Juventusu w LM, całkiem prawdopodobne zdaje się przeskoczenie angielskiej Premier League w rankingu UEFA!

Serie A rośnie w siłę!

Po latach słabych, kiedy włoskie kluby nie grały nic wielkiego w Lidze Mistrzów oraz Lidze Europy (dawniej Pucharze UEFA), włoska Serie A m.in. straciła czwarte miejsce w LM. Dzięki świetnym występom w ostatnich latach, udało się odbudować pozycję w Europie i już za niedługo będziemy mieli czterech przedstawicieli ligi włoskiej w Champions League.

Tak prezentuje się ranking UEFA lig europejskich:

ranking UEFA lig

Jak więc widać, jeśli Anglicy dalej będą grać słabo w europejskich pucharach, to już od przyszłego sezonu, włoska Serie A będzie klasyfikowana wyżej, niż uznawana za najlepszą ligę świata, Premier League.

Juventus – dobry, lepszy, (prawie) najlepszy

Największy wkład w polepszenie sytuacji Serie A na europejskiej arenie miał szczególnie Juventus Turyn, który tylko w ostatnich 3 latach, aż dwukrotnie grał w Finale Ligi Mistrzów. Biorąc pod uwagę ostatnie 5 sezonów (tylko one mają znaczenie dla współczynnika UEFA), Juventus tylko raz opuścił fazę pucharową Ligę Mistrzów – wtedy też zagrał w półfinale Ligi Europy.

W pozostałych 4 sezonach, Juventus docierał do wspomnianych finałów, ale także odpadał w ćwierćfinale czy 1/8. Sukcesywnie jednak stawał się coraz lepszy i lepszy, aż znalazło to potwierdzenie w ostatnich 3 latach, kiedy na poważnie zagroził Barcelonie oraz Realowi Madryt.

Dobrze prowadzona polityka rozwoju klubu, mądre transfery czy odpowiedni szkoleniowcy na ławce trenerskiej doprowadziły do dominacji w Serie A, ale też świetnych występów w Europie.

Roma, Napoli i Fiorentina punktowali w rankingu UEFA

Serie A nie samym Juventusem stoi. I choć na ten moment Roma czy Napoli nie są jeszcze w stanie na równi rywalizować z największymi w Europie, to jednak regularnie w europejskich pucharach grają. Co więcej, zdarza się im awansować do faz pucharowych, a to przekłada się na wzrost współczynnika w rankingu UEFA.

Liga włoska zyskała bardzo dużo dzięki świetnym występom w Lidze Europy (Pucharze UEFA), gdzie w trakcie ostatnich 5 lat, m.in. Fiorentina i Napoli dwukrotnie grali w półfinale rozgrywek. Raz w tym samym etapie odpadł Juventus, a w fazie pucharowej pojawiało się także Lazio.

AC Milan oraz Inter wracają by podbić nie tylko Serie A

Kolejnym krokiem naprzód ku temu by Serie A stała się siłą wiodąca w całej Europie, może być powrót do czołówki dwóch największych zespołów z Mediolanu. Poruszałem ten temat w artykułach: AC Milan powstaje jak Feniks z popiołów oraz Inter się odrodzi i zagrozi Juventusowi.

Jeśli faktycznie, AC Milanowi oraz Interowi uda się zakwalifikować do Ligi Mistrzów to z całą pewnością do Mediolanu trafią najwięksi piłkarze. Oba kluby mają spory zapas gotówki, a więc rywalizacja z Juventusem mogłaby przybrać fascynującą postać.

Jestem przekonany, że AC Milan i Inter grające w europejskich pucharach miałyby znacznie większe szanse na osiągnięcie dużych sukcesów niż Roma czy Napoli, które mimo sporego potencjału jednak nie potrafią przekroczyć pewnego poziomu, gdyż po udanych występach zdarza się im wyprzedawać najlepszych piłkarzy.

4 miejsca w Lidze Mistrzów dla Serie A

Dzięki regularnym i dobrym występom na wyższych szczeblach czy to Pucharu Europy, czy Ligi Mistrzów, Serie A mocno zapunktowała i dlatego mogła m.in. odzyskać czwarte miejsce w LM. Jest to znak pokazujący, że przedstawiciele ligi włoskiej z roku na rok grają lepiej, a okres problemów i braku sukcesów zdają się mieć za sobą.

Czy Serie A ponownie zdominuje europejski futbol?

Przedstawicielom ligi włoskiej nie będzie łatwo pokonać takie drużyny jak Barcelona, Real Madryt czy Bayern Monachium, o czym boleśnie przekonał się Juventus.

Konsekwentnie budowana drużyna z Półwyspu Apenińskiego toczy batalię z tymi potęgami i choć czasami udaje się wyjść z nich zwycięsko (np. eliminując Barcelonę z Ligi Mistrzów w sezonie 2016/17), to jednak na końcu nie zdobywają trofeum (finał Ligi Mistrzów z Realem Madryt, czy wcześniej z Barceloną).

Tak to jednak w świecie bywa, że plony z włożonej pracy zbiera się dopiero po pewnym czasie. Juventus staje się z roku na rok coraz lepszy, i choć przegrał w tym sezonie, to w następnym może okazać się bezkonkurencyjny. Jeśli Serie A, a w tym AC Milan, Inter, Napoli czy Roma będą konsekwentnie podążać swoją ścieżką to mają sporą szansę przywrócić ligę włoską na piedestał lig europejskich.

Potencjalnym problemem i przeszkodą dla Serie A mogą okazać się… – a jakże, finanse. Kluby z ligi włoskiej nie są w stanie zagwarantować takich zarobków jak w Premier League czy płacić gigantycznych kwot za transfery jak płaci Real czy Barcelona. Wprawdzie pieniądze nie grają, ale jakby nie patrzeć to jednak Pogba zamienił Juventus na Manchester, Donnarumma przejdzie do Realu, Dybala łączony jest z Barceloną, a nie odwrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here