Transfer Mbappe wielką niewiadomą. Gdzie zagra młody Francuz?

0
287
Mbappe transfer

Kylian Mbappe to objawienie sezonu 2016/17, kiedy to młodziutki, bo 18-letni napastnik poprowadził AS Monaco w drodze po mistrzostwo Francji, a także gry w półfinale Ligi Mistrzów.

Szybki, przebojowy, bramkostrzelny, bardzo dobrze wyszkolony technicznie – profil Kyliana Mbappe jako napastnika jest bardzo interesujący, wobec czego nic dziwnego, że zawodnikiem interesuje się Real Madryt, PSG, Arsenal Londyn, Barcelona, Juventus Turyn czy londyńska Chelsea.

Mbappe na sprzedaż za 130 milionów euro

AS Monaco oczekuje za swojego napastnika 130 milionów euro. Ta kwota pozwoliłaby pobić rekord transferowy wszech czasów. Dla mnie jest kwotą absurdalną, co zresztą poruszyłem w artykule „Transfery w piłce nożnej warte fortunę. Gdzie jest granica?”.

Jasne, Mbappe zagrał fenomenalny sezon i był wiodącą postacią AS Monaco, które ograło PSG na krajowym podwórku, a w półfinale Ligi Mistrzów nie dało rady Juve. Jednak czy naprawdę 18-latek jest takim pewniakiem, że można za niego płacić 130 milionów euro?!

Przed zawodnikiem wiele lat gry, ale nie potrafię się przekonać, że jeden bardzo dobry (nie genialny) sezon powinien decydować o tak wielkiej wartości, młodziutkiego napastnika. Nawet Neymar przechodzący do Barcelony nie kosztował takich pieniędzy, a w Brazylii pokazał przez kilka sezonów swoje umiejętności, a poza tym gwarantował znacznie większą wartość marketingową dla klubu z Katalonii.

Arsenal ani Barcelona nie kupią Mbappe

Chociaż w kontekście transferu Kyliana Mbappe wymienia się Barcelonę, to Duma Katalonii ma inne priorytety transferowe, wobec czego nie będzie walczyć o napastnika AS Monaco. W drużynie jest Luis Suarez, Barca potrzebuje wzmocnień na innych pozycjach, o czym pisałem tutaj. Walka o napastnika jest niemożliwa choćby z uwagi na gigantyczne wymagania finansowe klubu z Księstwa.

Znacznie poważniejszym kandydatem do pozyskania Mbappe był Arsenal, który planuje powrócić do TOP4 i grać w Lidze Mistrzów. Lekiem na brak skuteczności i bramek miał być młody Francuz, ale klub nie potrafił dogadać się z napastnikiem, a ostatnio kupił Alexandre Lacazette, wobec czego transfer Mbappe do Arsenalu jest już nieaktualny.

Kto kupi Mbappe?

Wydaje się, że na placu boju o transfer Mbappe pozostał jedynie Real Madryt oraz PSG. Dwa najbardziej zdeterminowane kluby do pozyskania napastnika. Zarówno drużyna z Madrytu jak i Paryża są zdolne zapłacić za zawodnika nawet 130 milionów euro. W kontekście transferu do PSG mówi się, że katarski właściciel drużyny z Paryża wyrówna każdą ofertę Florentino Pereza. 

Najlepiej oczywiście wyjść na tym może AS Monaco, które za Mbappe dostanie gigantyczne pieniądze, choć oczywiście samo nie może narzekać na brak funduszy.

Wydaje się, że Kylian Mbappe sam nie wie jaką decyzję ma podjąć. Kusi go wizja transferu do Realu Madryt, ale sam zawodnik nie jest przekonany czy odgrywałby odpowiednio znaczącą rolę w drużynie Królewskich, bo przecież do dyspozycji Zidane’a jest trio BBC. Gdzie tu miejsce dla Francuza? Prawdopodobnie z zespołu odszedłby Gareth Bale, który ostatnio więcej przebywał w gabinetach lekarskich, niż na boisku.

Rzekomo Mbappe miał domagać się zapisu w kontrakcie, który gwarantowałby odpowiednią liczbę minut na boisku. Co jednak ciekawe, podobno wymagania finansowe samego zawodnika są bardzo wysokie. Francuz chciałby znaleźć się na drugim szczeblu wysokości kontraktu, ustępując jedynie Cristiano Ronaldo.

Problemów z finansami nie ma właściciel PSG, który jest gotowy nie tylko zapłacić Monaco gigantyczne pieniądze, ale również przystać na żądania finansowe młodego napastnika. Przeszkodą na drodze do tego transferu jest fakt, że sam zawodnik wolałby odejść do Realu czy ligi angielskiej, a nie zostawać w lidze francuskiej.

Mbappe zostanie w AS Monaco?

Trzecim, możliwym scenariuszem jest pozostanie Kyliana Mbappe w AS Monaco. Klub ponownie zagra w Lidze Mistrzów, a w Ligue1 będzie obok PSG głównym faworytem do sięgnięcia po mistrzostwo.

W drużynie dowodzonej przez Leonardo Jardima ma pewną pozycję i status gwiazdy. Zawodnik jest przekonany, że nawet jeśli jego transfer nie wypali w tym roku, to w następnym okienku transferowym – po Mistrzostwach Świata – znów wzbudzi ogromne zainteresowanie.

Mi osobiście wydaje się, że na braku transferu Mbappe, najgorzej wyjść może AS Monaco. Obecnie Real czy PSG są gotowe zapłacić nawet więcej niż 130 milionów euro. Nie jestem przekonany, czy Francuz będzie w stanie powtórzyć tak udany sezon po raz kolejny, a samo AS Monaco będzie prezentował się tak dobrze. Wtedy też cena za napastnika mogła by spać nawet o 100 milionów euro!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here